رفع غبغب

غبغب در حقیقت تجمع چربی در زیر پوست است که معمولاً در ناحیه زیر فک پایین و اطراف گردن ایجاد شده و باعث می شود بافت این ناحیه دچار افتادگی گردد.

همه افراد ممکن است با توجه به ساختار استخوانی و مقدار تجمع چربی در ناحیه چانه با تشکیل غبغب مواجه شوند، اما این مشکل بطور خاص بیشتر در افرادی مشاهده می شود که دچار چاقی یا افزایش سن شده باشند. غبغب در اکثر مواقع زمانی بیشتر مشاهده می شود که فک پایین باز شده یا سر فرد به سمت پایین خم گردد. در بعضی افراد وراثت عامل اصلی ایجاد غبغب است اما باید توجه داشت امکان اجتناب از تشکیل غبغب با انجام بعضی فعالیت های خاص وجود دارد.

 

necklift-surgery-dubai1

 

 

داشتن غبغب که باعث کم رو شدن افراد می شود کاملاً قابل درمان می باشد. کلینیک سیب سرخ برای رفع غبغب از روش ها و دستگاه های مطمئن و سریعی مانند لیزر لیپولیز، روش مزوتراپی و لیپوساکشن استفاده می کند. مهم ترین عامل تعیین کنده برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز، کیفیت پوست و پیروی بیمار از دستورالعمل های پزشک است.

 

علت ها و عوامل

برای رفع  غبغب لازم است دلیل دقیق ایجاد آن در زیر چانه تشخیص داده شود. در عمل دلایل اصلی ایجاد غبغب به شرح زیر هستند:

۱- ژنتیک

۲- بالا رفتن سن

۳- افزایش وزن

 

مشکلات مربوط به ایجاد غبغب

مشکل اصلی در ارتباط با ایجاد غبغب ظاهر نا مطلوب آن است و این شرایط معمولاً باعث ناراحتی فردی می شود که دچار غبغب شده است. در این رابطه می توان به مسائل زیر توجه کرد:

 

۱- بعضی افراد معمولاً تصور می کنند ایجاد غبغب به این معنی است که آنها در بهترین شکل فیزیکی خود نیستند.

۲- تشکیل غبغب می تواند احساس اضافه وزن، غیر جذاب بودن و پیر شدن را برای فرد ایجاد کند.

۳- این شرایط می تواند باعث شرمندگی بعضی افراد شده و اعتماد به نفس آنها را کاهش دهد.

۴- بعضی افراد به خاطر این مسئله سعی می کنند از ظاهر شدن در مکان های عمومی خودداری کنند.

 

رفع غبغب

هر چند امروزه بسیاری از روش های مختلف درمان برداشتن غبغب مثل استفاده از عمل جراحی و لیپوساکشن برای از بین بردن غبغب وجود دارد، اما می توان با ایجاد تغییرات خاص در سبک زندگی و نیز استفاده از برخی روش های درمان خانگی از ایجاد غبغب جلوگیری کرده یا احتمال ایجاد آن را کاهش داد. از راههای درمان غبغب می توان به موارد زیر اشاره کرد

 

لیپوساکشن

چانه یک ناحیه خاص از بدن است که انجام فعالیت های ورزشی تاثیری بر روی ظاهر آن نداشته یا تاثیرگذاری احتمالی بر روی این ناحیه در سطح حداقل می باشد. بنابراین به منظور درمان غبغب چانه، لازم است جراح یک شکاف بسیار کوچک در ناحیه زیر چانه ایجاد کرده، یک لوله مخصوص به نام کانولا به محل وارد نماید و به این ترتیب با کمک این لوله بافت چربی قرار گرفته بین پوست و عضلات را از محل خارج کند.

در فرآیند ساکشن، سوراخ های کوچک در لایه های چربی ایجاد می شود که در ادامه می تواند باعث فرو ریختن لایه های چربی شده و یک لایه نازک تر از چربی در محل به جا گذارد. به این ترتیب می تواند ظاهر غبغب ایجاد شده را بر طرف کرد. این روش درمانی فقط با استفاده از داروی بی حسی موضعی و به صورت سر پایی انجام می شود. اگر مشکل غبغب بیمار جدی باشد (برای مثال در مواردی که غبغب در نتیجه مسائل ژنتیک ایجاد گردد)، برای درمان بیمار می توان از جراحی زیبایی لیفت گردن استفاده کرد.

 

ریکاوری و فعالیت های پس از درمان

پس از درمان، جراح می تواند شکاف های ایجاد شده را با بخیه بسته یا آنها را برای ایجاد امکان خروج ترشحات از محل زخم باز گذارد. در ادامه شکاف های ایجاد شده با گاز استریل پانسمان می شوند و لازم است این پانسمان ها بطور مرتب تعویض شوند. سطح تهاجمی به نسبت پایین لیپوساکشن چانه به بیماران امکان می دهد از دوره ریکاوری طولانی مدت معمول در هنگام انجام سایر درمان های لیپوساکشن به خاطر بی هوشی، پرهیز نمایند.

 

بسیاری از بیماران احتمالاً می توانند بلافاصله پس از لیپوساکشن چانه فعالیت های عادی خود را مجدداً آغاز نمایند. در این حالت به بیمار توصیه می شود از یک پوشش محافظ تنگ در زیر چانه برای روزهای اول پس از عمل جراحی استفاده نماید. با وجودی که ممکن است استفاده از پوشش محافظ باعث ایجاد مشکل برای فعالیت های عادی فرد شود، این پوشش می بایست به عنوان بخشی مهم از دوره ریکاوری مورد توجه خاص قرار گیرد. در طول دوره ریکاوری می توان از داروهای مسکن موجود در داروخانه ها برای کنترل ناراحتی های احتمالی ایجاد شده استفاده کرد. در این حالت، ورم، کبودی و بی حسی بیمار می تواند در طول چند روز کاهش پیدا کرده یا برای چند ماه دوام و ماندگاری داشته باشد.

 

انتظارات

بدن انسان یک تعداد سلول چربی مشخص دارد که این سلول ها رشد کرده یا با توجه به مقدار کالری مصرف شده و انجام فعالیت های ورزشی کوچک می شوند. روش لیپوساکشن می تواند برخی از این سلول های چربی را از یک ناحیه بدن خارج کرده و باعث کوچک تر شدن فوری ظاهر ناحیه مورد نظر شود.

 

با توجه به این حقیقت که پس از لیپوساکشن تعدادی از سلول های چربی در محل باقی می ماند، در صورتی که بیمار از یک رژیم غذایی مناسب یا مقدار کافی حرکت های ورزشی استفاده نکند، ممکن است با گذشت زمان این سلول های چربی مجدداً رشد کرده و به این ترتیب باعث از بین رفتن نتایج حاصل از درمان شوند. به هر حال، برای بیمارانی که از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت های ورزشی منظم استفاده می کنند، نتایج درمان می تواند به صورت بلند مدت حفظ شده و باقی بماند.

 

 

عوارض و خطرات

عوارض جانبی لیپوساکشن برای درمان غبغب شامل کبودی، ورم، درد و بی حسی است. جراحت ایجاد شده در این حالت برای هر فرد با توجه به فاکتورهای وراثت متفاوت است و این شرایط می تواند بر فرآیند ترمیم پوست تاثیر گذارد. به هر حال به خاطر اینکه جراحی غبغب بروش لیپوساکشن از شکاف های بسیار کوچک استفاده می شود، معمولاً این تفاوت ها در سطح حداقل قرار دارد.

 

اکثر عوارض جانبی ناشی از این روش درمانی فقط برای یک دوره کوتاه چند هفته ای دوام و ماندگاری دارد. با توجه به نواحی خاص بدن که لیپوساکشن بر روی آن انجام می شود، سطح فعالیت فرد ممکن است بطور موقت با محدودیت به عنوان یک عارضه جانبی مواجه شود. علاوه بر این در بعضی شرایط نادر، بیمارانی که جراحی لیپوساکشن انجام می دهند ممکن است با مشکلاتی مثل عفونت، فساد بافت زنده پوست، مشکلات ظاهری و سوختگی روبرو شوند.

با توجه به اینکه درمان لیپوساکشن نیازمند بی هوشی عمومی نیست و این درمان فقط بر روی یک ناحیه کوچک بدن انجام می شود، لیپوساکشن غبغب یکی از بی خطر ترین روش های درمانی است که احتمال ایجاد عوارض جانبی به خاطر آن بسیار کم و ناچیز می باشد.

 

روش های درمانی جایگزین

معمولاً جراحان زیبایی روش لیپوساکشن را به عنوان آخرین انتخاب برای بیمار تجویز می کنند و در ابتدا سعی می کنند به بیمار استفاده از رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های ورزشی را توصیه نمایند. عوارض جانبی این جراحی در زمانی که مقدار بیشتری از بافت چربی خارج می شود، افزایش مشخص پیدا می کند. به همین خاطر قبل از لیپوساکشن لازم است برنامه سخت گیرانه کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و تمرین های ورزشی برای بیمار تجویز شود تا به این ترتیب بتوان به کمترین سطح چربی قبل از لیپوساکشن دست پیدا کرد.

 

تمرین های حرکتی مناسب برای ناحیه چانه و گردن باید یک بخش منظم از برنامه کاهش وزن قبل از عمل جراحی زیبایی باشد. در این رابطه بعضی جراحان زیبایی از تجهیزات خاص برای تزریق مستقیم به بافت چانه جهت حل کردن چربی استفاده می کنند، اما این روش های درمانی هنوز در حال بررسی هستند و بی خطر بودن آنها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار نگرفته است. علاوه بر این، پزشکان کلینیک سیب سرخ، از مزوتراپی ولیزر لیپولیزر نیز برای رفع غبغب استفاده می کنند.

 

هزینه و قیمت

هزینه لیپوساکشن به شدت به عوامل متعدد وابسته است، اما یکی از مهم ترین این عوامل مربوط به اندازه ناحیه انتخاب شده برای درمان و مدت زمان لازم برای خارج کردن بافت چربی اضافی است. با توجه به اینکه چانه یک ناحیه به نسبت کوچک در بدن است، هزینه درمان آن در مقایسه با لیپوساکشن نواحی بزرگتر بدن مثل شکم کمتر می باشد. علاوه بر این لیپوساکشن برای رفع غبغب را می توان بدون نیاز به بی هوشی عمومی انجام داد و به همین خاطر در این حالت نیازی به پرداخت هزینه های اضافی مربوط به استفاده از خدمات متخصص بی هوشی وجود ندارد.

 

 

جهت دریافت تخفیف و مشاوره رایگان روی این شماره کلیک کنیدهمین حالا تماس بگیرید

۸۰۰۰ ۷۷ ۲۲ -۰۲۱ ۸۰۰۰ ۷۷ ۲۲ -۰۲۱